Różne wiadomości szachowe

Turniej przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

| 0 comments

PolWeg 2015 logo

W weekend 21-22 marca w Katowicach rozegrany zostanie III Międzynarodowy Turniej Szachowy przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Specjalnymi gośćmi na tych zawodach będą Prezydenci Polski i Węgier Bronisław Komorowski oraz Janos Ader

PolWeg 2015 logo2Fot. Organizatorzy

W zawodach rozgrywanych tempem szachów szybkich na dystansie 9 rund uczestniczyć będzie ponad 900 uczestników w sześciu grupach turniejowych. Będziemy mięli okazję zobaczyć naszych czołowych szachistów z Radkiem Wojtaszkiem na czele. Gościem specjalnym będzie najwybitniejsza szachistka w historii węgierska arcymistrzyni Judit Polgar, która przez 25 lat była liderką szachowej listy rankingowej, a po ostatniej Olimpiadzie w Tromso ogłosiła szachową emeryturę.

PolWeg 2015 logo3

Turniej zostanie rozegrany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Patronat nad nimi objęli Prezydent Katowic Marcin Krupa oraz Prezydent Miszkolca Akos Kriza. Pula nagród wynosi 32.000 zł. Sędzią głównym turnieju jest IA Łukasz Brożek, natomiast Dyrektorem Turnieju Łukasz Turlej. Zawody odbywają się przy współpracy z Polskim Związkiem Szachowy, Śląskim Związkiem Szachowym oraz Akademickim Związkiem Sportowym.

Transmisja

Czołówka turnieju głównego.

PolWeg 2015 lista

Lista startowa turnieju głównego.

Po I dniu zawodów tylko jeden zawodnik ma komplet 5 punktów i jest nim polski arcymistrz Zbigniew Pakleza. Za nim jest grupa 8 zawodników z Radkiem Wojtaszkiem i trójką innych Polaków z 4,5 pkt.

PolWeg 2015 wyniki

WP_20150322_002

Zgodnie z oczekiwaniami kibiców drugi dzień turnieju przebiegał pod znakiem dobrej gry reprezentantów Polski, a w szczególności Radka Wojtaszka, który z wynikiem 8 z 9 został samodzielnym zwycięzcą zawodów.Ale zanim to się stało sensacja wisiała w powietrzu, gdyż tyle samo punktów przed ostatnią rundą miał Damian Lewtak. W sumie zajął wysokie 4 miejsce, a został wyprzedzony jeszcze przez Zbyszka Paklezę oraz Kacpra Pioruna, którzy wygrali swoje partie.