Różne wiadomości szachowe

Hou kończy z szachami kobiecymi?

| 0 comments

Huffpost Sports logo

Wygląda na to, że Judit Polgar wytyczyła szlaki kariery szachowej, którymi zamierza pójść aktualna Mistrzyni Świata w szachach Yifan Hou. Jednak w przypadku węgierki była to świadoma decyzja jej ojca, tak w przypadku reprezentantki Chin jest ona wymuszona przez system rozgrywek, jaki wygrała FIDE w kategorii kobiet.

Yifan HouFot. Huffpost Sports

W tym roku znowu będzie to turniej systemem pucharowym, podobny do Pucharu Świata, w którym aktualna mistrzyni będzie startować na równych prawach z innymi – dużo słabszymi – zawodniczkami. I dlatego Hou pyta: „Dlaczego nie można skopiować systemu, w którym grają panowie?

W 2010 roku Hou zdobyła w Turcji tytuł Mistrzyni Świata mając 16 lat i stając się w ten sposób najmłodsza w historii posiadaczką tego tytułu. Rok później pokonała Koneru 5,5:2,5. A powinna grać sama ze sobą, bo jej rywalka miała być zwyciężczyni Grand Prix, który też wygrała Chinka.

W 2012 roku odbył się turniej pucharowy, z którego odpadła w II rundzie. Zagadka dla czytelników – kto ją wyeliminował? Tytuł zdobyła rozstawiona z nr. 30 reprezentantka Ukrainy Anna Ushenina, która nic potem wielkiego nie osiągnęła. Rok później Hou znowu zagrał w meczu, po wygraniu kolejnego Grand Prix i gładko zwyciężyła 5,5:1,5.

W 2014 miał odbyć się kolejny turniej systemem pucharowym, jednak z powodu braku środków FIDE przeniosła go na 2015 rok. Chinka jednak w nim nie wystartowała, gdyż termin zaproponowany przez światową organizację pokrywał się z jej planami startowymi. Zawody wygrała inna reprezentantka Ukrainy – Anna Muzychuk.

Rok później odbył się kolejny mecz, w którym Hou wystąpiła dlatego, że po raz trzeci wygrała Grand Prix. I po raz kolejny gładko pokonała rywalkę – tym razem 6:3.

W tym roku znowu ma być „pucharówka„. I Mistrzyni Świata zdecydowała się „postawićFIDE oznajmiając, że nie zagra i prawdopodobnie w ogóle już nie zagra w imprezach kobiecych. Zażądała systemu, w którym Mistrzyni Świata spotyka się z najlepszym przedstawicielem reszty zawodniczek. Stwierdziła, że obecny system to loteria i nie będzie w nim uczestniczyć. FIDE jednak twardo stanęła na swoim stanowisku podkreślając, że turniej pucharowy przyciąga większą uwagę sponsorów i kibiców.